2 סיבות למה ללכת לטיפול רגשי, למרות רגישות יתר, פחד וכאב

מאמר על פוסט טראומה, על טיפול בחרדות וטיפול בדיכאון

יש לי רשימת תפוצה של כמה מאות אנשים, ומדי פעם אני מעדכנת אותם במאמר חדש. ופעם אחת שלחתי לרשימה את אחד המאמרים הקדומים והאהובים עלי ביותר, מאמר שרלבנטי לכולנו, כך נדמה לי, ובפעם הזו קיבלתי מהרשימה שלי המון תגובות ותשובות.
המאמר הפעם נכתב כתשובה והבהרה לכל אותם שהסכימו לשתף אותי בתובנות שלהם מהמאמר הקודם.
 

למה ללכת לטיפול רגשי שמעורר פחד וכאב

בגדול, שאלו אותי למה אנשים עם רגישות יתר צריכים לחוות את הכאב והפחד, את הצער והמצוקה ושאר הרגשות השליליים במהלך הטיפול.
הפחד היה שמא, במקום לעזור ולרפא הטיפול בכאב ובפחד רק מחמיר את המצב וגורם לנו להרגיש רע.
או במלים אחרות – למה ללכת לטיפול אם זה כואב ומפחיד?
 

פחד וכאב שעולים במהלך טיפול רגשי

בתאוריה – זה נכון. לא חייבים לחוות את מה שרע וכואב, ואצל רוב האנשים התגובה הראשונית היא שנגיעה ברגשות הכואבים רק מחריפה את המצב.
מנסיוני - הרגשות האלה, פשוט משום שהם נוצרו הם קיימים, ולכן מתישהו הם יעלו.
אין לנו בחירה לגבי האם נחווה את הרגשות האלו. הבחירה היחידה שיש לנו היא מתי לחוות את הרגשות האלו, ובאיזו מסגרת
האם נחווה את הרגשות האלו במסגרת טיפולית ותומכת, שתעזור לנו להבין מה קורה לנו ולשחרר את הפלונטר שיצר את הרגשות האלו מלכתחילה,
או שנחווה את הרגשות האלו בחיים, כשהם יצוצו בגלל טריגרים שונים ומשונים, עם הפוטנציאל לאיים או אפילו להרוס את הדברים שהכי חשובים לנו.
לדוגמא:
 

ייעוץ זוגי וטיפול בחרדות אחרי פוסט טראומה

בימים אלו אני עובדת עם מישהו שעלול לאבד את הדברים הכי חשובים לו בחיים - אשה אוהבת, ילדים שהוא קשור אליהם בכל נימי נפשו, ומשפחה שהוא בנה בעמל רב, והכל משום שהוא מעולם לא עיבד ברמה הרגשית את מה שהוא עבר בחיים שלו, ואת הרגשות שזה עורר בו.
הוא חי את כל החיים שלו מתפקד לתפארה בכל הרמות, חוץ מאשר ברמה הרגשית.
אל הרגשות שלא הוא לא התייחס. הוא ברח מהם, וניסה להרגיש רק את מה שטוב. ועכשיו זה מתפוצץ לו בפרצוף, כשכל הפחדים, הכעסים והבדידות צפים ודורשים את תשומת הלב שלהם,
והוא נאלץ להתמודד בו-זמנית גם עם בעיות דוחקות בהווה שדורשות את פתרונן,
וגם עם רגשות קשים מאוד וחזקים מאוד שלא מאפשרים לו לתפקד בצורה מיטבית בהווה.
 

מתי ולמה כדאי ללכת לטיפול רגשי אם עברנו טראומה

אם אנחנו יודעים שעברנו משהו קשה בחיים, כדאי לרפא את הצלקות שזה השאיר בנו, כדי שהכאב, הפחד והכעס שנותרו שם לא ינהלו אותנו להבא, ולא יצוצו בזמן ובמקום הלא נכון, בנושאים שחשובים לנו מאוד או מול אנשים שיקרים לנו.
אם ברור לנו שתחום כלשהו אינו מתפקד בחיינו - כסף, עבודה, זוגיות, הקשר עם הילדים, כדאי לרפא את אותם פצעים בתוכנו שעוצרים אותנו מלהרגיש טוב ולהצליח באותו התחום, במקום להמשיך ולסבול, או להצטרך להתמודד עם בעיות גדולות יותר שיצוצו - משום שאותם רגשות תמיד דורשים התייחסות ופתרון.


 

כשכועסים מאוד על המטפל, כשעולים כעסים בטיפול בדיכאון

התייחסות או נגיעה לא רגישה או לא נכונה ברגש כמעט תמיד תהיה מאוד מאוד כואבת, ותעשה לנו רע.  ויותר מכך - כמעט תמיד, עד שנמצא את האדם הנכון עבורינו, כל נגיעה או התייחסות לנושא תרגיש לנו לא נכונה ותעורר הרבה כאב -
משום שלעולם כשנוגעים בפצע זה מעורר כאב.
אבל היא לא תהיה קטלנית. לא אם המחוייבות שלנו היא לרפא את הפצע הזה, את הרגשות האלו, כדי שהם יפסיקו לנהל אותנו.
ההתייחסות או הנגיעה האלו ברגש יהיו קטלניות רק אם אנחנו נבחר - בתירוץ של הכאב, להמשיך להדחיק ולהתעלם מאותם נושאים שדורשים טיפול, עד שכאמור, הם עלולים להתפוצץ לנו בפרצוף בזמן הכי גרוע, בנושא הכי כואב, ומול האנשים שאנחנו הכי אוהבים.
 

סיכום: בנייה של ביטחון עצמי עי טיפול בחרדות וטיפול בדיכאון במסגרת טיפול רגשי

א.לכולנו יש 'חורים שחורים', פצעים, כאבים, ורגשות שדורשים מאיתנו שנרפא אותם. אולי זו חלק מהמהות האנושית או ממשמעות החיים שלנו, אולי זה חלק ממה שהקבלה קוראת 'תיקון'.
ב.אותם רגשות כואבים לעולם יעלו מתישהו לפני השטח, והבחירה היחידה שלנו היא האם ליזום טיפול באותם נושאים לפני יתבטאו כבעיות בחיים שלנו, ובאיזו מסגרת לעשות את זה.
 
©מיכל רון, פברואר 2014

מאמרים קשורים: 
הצהרה: מיכל רון איננה פסיכולוגית, ושרותי הייעוץ מתבססים על ידע אישי ונסיון של 15 שנים. יש לראות את הכתוב באתר זה כהצעה בלבד, ובשום אופן אין לראות בו תחליף לטיפול מכל סוג שהוא.