טיפול בבולמיה: 3 תרגילים טיפוליים

בולמיה שנוצרה בגלל רגשות

  בולמיה היא האופן בו בחרת, אולי בצורה לא מודעת, לבטא רגשות ומחשבות שקשה לך איתם. זהו הנסיון שלך להסתדר איתם. ובכל זאת – אם יהיה לך כיוון לגבי מהם הדברים שגורמים לך לרוץ למקרר, יכול להיות שאפשר יהיה לרפא אותם ישירות, במקום להמשיך ולסבול מהסימפטומים שהם גורמים.

 

בולמיה שנוצרה בגלל ריצוי וכעס 

כשרואים את המקור של הבולמיה קל יותר לטפל בה. פעולת האכילה מכניסה דברים לבטן.
כשאנחנו כועסות אנחנו רוצות 'להוציא את מה שיש לנו בבטן'.
אחד האיסורים הגדולים בחברה שלנו לגבי נשים הוא הכעס. תכופות גברים לא אוהבים נשים כועסות, ואפילו פוחדים מהן, שלא לדבר על מקרים שבהם ביטוי של כעס גורר למאבק כוחות, ויכול אפילו לסיים את האהבה.
אז מה עושים?
אפשרות אחת היא לדחוס פנימה את הכעס שמאיים לצאת החוצה, בין השאר – באמצעות אוכל. (ועבדתי, למשל, עם אשה אחת שעלתה 20 ק"ג תוך שנה אחת מיום שהחלה במערכת יחסים.)
ואפשר גם להסכים להיות מי שאני, כולל הכעס שלי וכולל כל רצון ונסיון שלי לביטוי עצמי, תוך כדי שאני עובדת על לבטא כעס בצורה בונה, ולא מזיקה.

 

בולמיה שנוצרה בגלל עצב 

'כשאת בוכה את לא יפה'. ומה בכל זאת כשעצוב? כשריק? כשאנחנו מרגישות בפנים חור שחור?
כמו שיש אנשים ששותים אלכוהול כדי למלא את אותו ים של צער, כך אפשר גם ללכת ולאכול, ואז קוראים לזה בולמיה או אכילה רגשית.
ואפשר גם: לשכב, לעצום עיניים, ולהסכים להרגיש את מה שאנחנו מרגישות.
עדיף בלי שיפוט ובלי ביקורת, פשוט להקצות לעצמנו 10 דקות (לא יותר, לא פחות) של להרגיש.

 

טיפול בבולמיה עי אהבה עצמית

אוכל זה כייף! זה ממש טעים. לכן אנחנו גם בורחות לאוכל כשרע לנו – כי זה עושה לנו טוב, אפילו אם זה רק קצת טוב ורק לטווח הקצר.
כמו שאומרים לנו לא לכעוס ולא לבכות, בחברה שלנו נשים גם אמורות להיות שם בשביל אחרים – האמא, המזכירה, העוזרת. אנחנו אמורות להשאר בתפקיד טיפולי, ואנחנו לא אמורות לחשוב על עצמנו. אנוכיות זו מלה גסה.
אנוכיות זו מלה גסה? המאמר הזה דווקא אומר שלא.
ואם כן – אז אולי גם אסור לנו להנות?
ואסור לנו לאכול כי אסור לנו להשמין, ומרוב המעצורים האלה, הסכרים שאנחנו שמות לעצמנו בסיוע החברה, כשהקש התורן שובר את הגב שלנו, הסכר נפרץ ואנחנו מתנפלות על המקרר.
כשתתחילי לתרגל אהבה עצמית הבולמיה והתקפות הזלילה שמהן סבלת יפחתו בעוצמתן ובשכיחותן.
הנה לינק למאמרים על אהבה עצמית

 

סיכום: אהבה עצמית לטיפול בבולמיה

במקום ההרגל המזיק של בולמיה את יכולה גם להסכים לאהוב את עצמך, להשקיע בעצמך, להכין לעצמך אוכל ממש טוב – בריא, וטעים, ומושקע. ואז - להסכים לאכול אותו כמתנה שאנחנו נותנים לעצמנו, ולהנות מהאוכל, מהאכילה ומהחיים שלנו

© מיכל רון, אוגוסט 2008
 

 

מאמרים קשורים: 
הצהרה: מיכל רון איננה פסיכולוגית, ושרותי הייעוץ מתבססים על ידע אישי ונסיון של 15 שנים. יש לראות את הכתוב באתר זה כהצעה בלבד, ובשום אופן אין לראות בו תחליף לטיפול מכל סוג שהוא.